Zastanawiając się nad zaletami wentylacji wykorzystującej rekuperatory, na samym początku przychodzi na myśl zwykle wysoka jakość powietrza, które jest pozbawione pyłów, kurzu, alergenów, insektów oraz wszelkiego rodzaju bakterii. Drugą zdecydowaną zaletę stanowi brak generowania hałasu przez system.

Czy ciche rekuperatory zapewniają spokój?

Wprawdzie przepływ powietrza przez kanały wentylacyjne zawsze będzie wiązał się z słyszalnym dla ludzkiego ucha szumem, jednak producenci zapewniają, że jeżeli chodzi o ciche rekuperatory, szum ten można nazwać „białym hałasem”, czyli dźwiękiem, który nie wpływa negatywnie na samopoczucie człowieka, a wręcz przeciwnie – pozwala się uspokoić i wyciszyć. Ponadto rekuperatory wydają taki szum jedynie na określonym trybie działania – jedynie na tym, który wymaga intensywnego przewietrzenia pomieszczeń. Na co dzień jednak korzysta się z lżejszych trybów, podczas których kanały wentylacyjne nie generują żadnego dźwięku. Rekuperatory polecane są więc osobom, które cenią sobie spokój i brak dźwiękowych zakłóceń. Osoby, którym hałas jednak nie przeszkadza, zastanawiają się, w czym rekuperatory są lepsze od tradycyjnej wentylacji. W tym momencie warto wrócić do tego, co zostało wspomniane na początku – a więc do wysokiej jakości powietrza.

ciche rekuperatoryChoć zazwyczaj człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, jaką jakością odznacza się powietrze, którym w danej chwili oddycha, to właśnie od tej jakości zależy samopoczucie – zbyt duża zawartość dwutlenku węgla może powodować zły nastrój, senność lub nawet bóle głowy, zaś alergeny i niewidoczne pyłki mają negatywny wpływ na układ oddechowy. Spędzając niemal większą część doby w zamkniętych, niezbyt dobrze wentylowanych pomieszczeniach, nawet nie zdajmy sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodzimy swojemu zdrowiu – jeżeli często stajemy się ofiarami przeziębienia, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy wystarczająco ciepło się ubieramy, ale także na to, czy powietrze w naszym otoczeniu nie jest zbyt zanieczyszczone. Klimatyzacja nie wpływa na jakość powietrza, a wręcz przeciwnie – bardzo często urządzenia te nie są odpowiednio czyszczone, a niewymieniane powietrze, które krąży po pomieszczeniu przez kilka godzin, ma naprawdę wysokie stężenie dwutlenku węgla.

Alternatywą dla klimatyzacji oraz dla tradycyjnej wentylacji są systemy oparte na rekuperatorach. Warto o tym pomyśleć, jeżeli zależy nam na zdrowiu własnym oraz naszych bliskich. Nawet jeśli mieszkamy w dawno wybudowanym domu, możemy pomyśleć o modernizacji systemu wentylacyjnego pod rekuperatory.