Płytka gresowa – chyba każdy spotkał się z tą nazwą, szczególnie jeśli poszukiwał idealnego materiału do wykańczania łazienki, kuchni lub tarasu. Jak się okazuje, ten rodzaj kafli jest mylnie kojarzony z płytkami ceramicznymi.
Płytki gresowe zamiast ceramicznych
Oba te materiały mają podobny proces produkcji i prezentują się podobnie, jednak charakteryzują się innymi parametrami technicznymi. Dlaczego i gdzie warto stosować płytki gresowe i czy są one lepsze od tych ceramicznych? Płytki gresowe są znacznie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne niż klasyczne płytki ceramiczne, ponieważ ich struktura wewnętrzna jest bardziej jednolita. Taki efekt uzyskano dzięki temu, że dodano do mieszanki glin także krzemionkę, która wpływa nie tylko na zeszkliwienie się powierzchni płytki, ale także uszczelnia jej strukturę. Gres po odpowiednim sprasowaniu poddawany jest obróbce termicznej w temperaturze 1200 – 1300 stopni Celsjusza. Taka metoda produkcji sprawia, że płytki gresowe są nienasiąkliwe, bardzo twarde, mrozoodporne, odporne na ścieranie oraz wiele innych czynników zewnętrznych. W związku z tym w kuchniach, łazienkach, obiektach użyteczności publicznej oraz w zakładach przemysłowych chętnie stosowana jest ścienna płytka gresowa W sklepie można znaleźć bardzo szeroki asortyment tego rodzaju kafli.
Występują one w różnych wielkościach i kształtach – popularne są nie tylko klasyczne kwadratowe i prostokątne panele, ale także te w kształcie sześciokąta foremnego oraz w innych kształtach. Oprócz jednokolorowych płytek, w sklepach znajdziemy także panele imitujące naturalne drewno lub kamień. Dekory to kolejne elementy z powodzeniem sprzedające się także w wersji gresowej – mogą być zdobione ręcznie lub maszynowo. Ścienna płytka gresowa pozwala stworzyć dowolną aranżację wnętrza, ponieważ jest to produkt nieszablonowy. Co chwilę wprowadzane są nowe metody formowania i zdobienia, dzięki którym w sklepach pojawiają się kafelki o bardzo dobrych parametrach wizualnych i użytkowych, które z łatwością można dopasować do stylu klasycznego, modernistycznego, skandynawskiego lub bardziej wyszukanego i kolorowego. Nienasiąkliwość sprawia, że bez obaw o zniszczenie można je układać na ścianach w łazienkach lub innych wilgotnych pomieszczeniach.
Łatwo jest również je czyścić, ponieważ powstała w procesie szkliwiona powłoka jest niezwykle odporna na działanie środków chemicznych stosowanych w polskich domach. Niezależnie od rodzaju płytek gresowych możemy mieć pewność, że wybraliśmy materiał, który przez wiele lat zachowa swoje parametry użytkowe.
Szczegóły na stronie https://www.misjalazienka.pl/